Cykloturistika v Tatrách

Autor: Michal Jackovič | Dátum: 28.05.2019

fb0e8879c78b48769c89b7444f9abcee.jpg

Región Vysoké Tatry ponúka celkovo až 39 značených či odporúčaných cyklotrás. Vyberte si ten správny cyklovýlet pomocou farebného označenia rozdeľujúceho cyklotrasy podľa charakteru náročnosti:

Červenou farbousú značené výlučne cyklomagistrály – diaľkové trasy, ktoré vedú viacerými okresmi a častokrát i krajmi. Najčastejšie vedú údoliami riek alebo prechodmi hôr s aspektom prevedenia cyklistu najzaujímavejšími miestami krajiny, pričom sa kladie dôraz na nenáročnosť týchto trás. Kritériá náročnosti však nie sú bližšie špecifikované.

Po červenej značke sa vydáte na 21 km trasu z Lysej Poľany cez Tatranskú Javorinu do Tatranskej Lomnice. Odtiaľ vedie ďalšia, pomerne náročná 36 km dlhá cyklotrasa po ceste Slobody.Od Bieleho potoka vedie 22 km dlhá trasa po CM 034 a CM 021, smer Poprad. Od Bieleho potoka vedie ešte jedna cyklotrasa po CM 008 a CM 021, smer Spišské Bystré a Hranovnicu. Pred Betlanovcami pokračuje ďalej na území KSK. Jej dĺžka je 33,5 km.

Modrou farbou sú značené paralelné trasy k diaľkovým cyklomagistrálam. Sú to dlhšie trasy mimo magistrály, resp. náročnejšie trasy mimo magistrál.

Z Bielych Vôd sa dostanete na Zelené pleso trasou č. 2 (7,4 km). Z Tatranských Matliarov do Tatranskej Lomnice (5 km). Z Tatranskej Lomnice do Starej Lesnej (8,5 km). Zo Smokovca na Hrebienok vedie trasa č.6 (3 km).Na Sliezsky dom vedie jednosmerná horská trasa č.9 (7 km). Zo Štrbského plesa na Popradské pleso sa dostanete jednosmernou horskou trasou č. 10 (6,4 km). Z Kôprovej doliny sa ku Kmeťovmu vodopádu vás dovedie jednosmerná horská trasa č. 11 (7 km) a z Bielovodskej doliny vedie 3,5 km jednosmerná horská trasa.

Zelenou farbou sa značia stredné a nenáročné trasy, okruhy zdravia a rodinné trasy.

Z Nadbanského (od CM 004) vedie Tichou dolinou jednosmerná 12 km dlhá horská trasa. Ak chcete skúsiť niečo kratšie, z Tatranskej Lomnice vedie na Štart jednosmerná 5 km horská trasa. Z Tatranskej Lomnice sa po zelenej dostanete 7 km trasou do Veľkej Lomnice.

Žltou farbou sa značia spojky medzi cyklotrasami alebo krátke odbočky k rôznym prírodným, historickým a technickým zaujímavostiam.

Okolo Novej Lesnej smer Dolný Smokovec vyrazíte po lesnom teréne s možnosťou napojenia na modrú značku 2860 pred Novou Lesnou. Táto trasa meria 11 km. Zaujímavá je aj cezhraničná trasa Podspády – Jurgow. Na slovenskej strane meria 3 km, na poľskej strane 5 km. Veľmi pekná cyklotrasa s dĺžkou 11 km vedie z Lopušnej doliny do Spišskej Teplice a napája sa na CM 008. Po lesnej ceste Lopušnou dolinou pôjdete cca 1,8 km. Táto trasa využíva cyklistickú cestičku Svit – Poprad v celej dĺžke.


Sledujte nás na YouTube

Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagrame

Projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovska prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu.
Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Supported by a grant from Norway.
Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic.

Slovensko – Ukrajina: Spolupráca naprieč hranicou
Slovakia – Ukraine: Cooperation across the Border

Názov projektu: Bicyklom aj za hranice
Výška NFP: 239 574 €
Prijímateľ: Košický samosprávny kraj

www.eeagrants.sk
www.norwaygrants.sk

Norway Grants