Napite sa Ľubovnianky priamo z jej prameňa

Autor: admin | Dátum: 27.04.2017

Cyklotrasa 8923 začína v obci Nová Ľubovňa. Práve táto obec sa môže pýšiť rekreačno-kúpeľnou osadou pod názvom Ľubovnianske Kúpele. Ľubovnianske kúpele sa nachádzajú v Spišsko-šarišskom medzihorí, v údolí rieky Ľubovnianka.

Tieto kúpele vznikli v 19. storočí vďaka štyrom železito-zemitým minerálnym prameňom. Tieto pramene pomáhajú predovšetkým pri liečbe chorôb zažívacieho traktu. Tieto minerálne pramene sú voľne dostupné a plnia sa do fliaš, ktoré sa predávajú pod názvom Ľubovnianka.

V tejto kúpeľnej osade nájdete okrem iného aj lesopark plný dendrologicky pozoruhodných drevín. Prvé kúpeľné domy boli postavené už v roku 1887 a dnes sú využívané najmä na rekreačné účely. Kúpele je možné navštíviť aj v zimnom období, nakoľko za osadou je lyžiarsky areál s tromi lyžiarskymi vlekmi.

c5513ebddd18435681a9e95b80429b63.jpg

Pre aktívnych návštevníkov je tu zriadený náučný chodník, ktorý má šesť zastávok a vedie historickým lesoparkom. Na svojich paneloch informuje nie len o histórii kúpeľov, ale aj o okolitej flóre, faune a o cenných drevinách. Zaujímavosťou je, že sú tu jediné štyri exempláre borovice pyrenejskej na Slovensku, pričom jedna z nich má až jedenásť kmeňov.

Ak milujete predovšetkým jazdu na bicykli, odporúčame vydať sa za „cyklostopami“ do Starej Ľubovňe. Predstavujú nové poňatie cyklistického zážitku. Ide o jednosmerné chodníky, ktoré sú určené iba pre bicykle a povolený je tu iba samotný zjazd. Nachádzajú sa pod Oslím vrchom za Ľubovnianskym hradom a môžete si vybrať z troch trás – Vlčia, Medvedia a Rysia.

Sledujte nás na YouTube

Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagrame

Projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovska prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu.
Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Supported by a grant from Norway.
Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic.

Slovensko – Ukrajina: Spolupráca naprieč hranicou
Slovakia – Ukraine: Cooperation across the Border

Názov projektu: Bicyklom aj za hranice
Výška NFP: 239 574 €
Prijímateľ: Košický samosprávny kraj

www.eeagrants.sk
www.norwaygrants.sk

Norway Grants